Felinoterapia je súčasťou širšieho odboru zooterapia. Využívajú sa pri nej pozitívne účinky interakcie medzi zvieraťom (mačkou) a človekom k podpore liečby a zlepšeniu kvality života. Aktivitami felinoterapie je možné dosiahnuť zníženie úzkosti, strachu, agresivity, či depresie, ale aj zlepšenie kognitívnych funkcií - schopnosti učenia sa zlepšením pozornosti, rozvojom komunikácie a reči, a motivácie. Pozitívne je aj využívanie v rámci trávenia voľného času u zdravých detí, ako stimulujúce a relaxačné aktivity u seniorov, alebo ako pomoc pre ľudí v krízových životných situáciách.
Odstránením, alebo zmiernením psychosomatických príčin však felinoterapia pomáha aj pri zlepšení fyzických obtiaží. Ďalej je ju možné využiť pre rozvoj a udržanie motoriky a fyzickú rehabilitáciu. Mechanizmus liečebného účinku mačacieho pradenia, prehrievania telesným teplom mačacieho organizmu, alebo masáže, tzv. "mliečneho kroku" síce ešte čaká na svoje objavenie, ale je využívaný už od dávna.
Ako funguje felinoterapia ?
Fotopríbeh v galérii na našej stránke krásne dokumentujú, ako náš felinoterapeutický kocúr Rudy pracuje s autistickým chlapcom. Rudy sa pokúša nadviazať kontakt s Miškom, a vyťahuje ho z "jeho sveta" - z hlbokého zaujatia stereotypnými, repetitívnymi činnosťami s hračkou. U chlapca spontánne vzniká veľmi pozitívna odozva s prežívaním pocitov uvoľnenia, radosti až šťastia - čo je cieľom aktivít felinoterapie pri práci s autistickými deťmi. Práve u nich je navodenie takéhoto prežívania veľmi dôležité, keďže kompenzuje dôsledky porúch autistického spektra.
Tieto fotografie vznikli počas aktivít felinoterapie v trenčianskom autistickom centre ProAutis.
Novinky
—————
—————