Môj príbeh
Moja cesta ku felinoterapii začala už v útlom detstve, ktoré som prežila na vidieku v neustálom kontakte so zvieratami. Mačky som pozorovala celé hodiny, fascinovaná ich krásou, vznešenou rečou tela, pradením, čistotou, nežnosťou a temperamentom. Odvtedy ma mačky rôznych plemien už sprevádzali celým mojim životom.
Postupne som začala intuitívne viac a viac vnímať, ako prítomnosť mačky odbúrava napätie, navodzuje príjemné pocity a mení človeka na citlivú, láskavú bytosť, ba dokonca pomáha pri fyzických obtiažach. Tieto ich vlastnosti som neskôr začala zámerne využívať u seba a blízkych. Až dodatočne som sa dozvedela, že vlastne ide o felinoterapiu.
Pred mnohými rokmi mi na jednej výstave učaroval Devon Rex. svojim teplým zamatovým kožúškom, veľkými zvedavými očami a ušnicami, svojou prítulnosťou a komunikatívnosťou. Po istom období som si preto zaobstarala svojho prvého Devon Rexa – Rudyho. Rudy bol explózia hravosti, prítulnosti, zvedavosti a zábavy. Stále nám bol v pätách, odpovedal na naše slová, bez váhania sa pripájal k deťom do každej ich hry a život s nami si užíval plnými dúškami. Neskôr som u svojej chovateľky zbadala Felixa, a krátko nato sme už vedeli, že jeden Devon jednoducho nestačí. Keď sme si Felixa priniesli domov, po krátkom „oťukávaní“ a troche syčania sa obaja s láskou uložili do dcérkineho kočiarika pre panenky. Odvtedy to už nebolo inak. Onedlho pribudol Hugo, a to som už naozaj intenzívne vnímala ako naši mačací milačikovia pozitívne pôsobia (nielen) na moje deti.
Moji Devoni boli takí úžasní, že som sa s nimi chcela podeliť s inými ľuďmi. Osud mi priviedol do cesty dve inšpiratívne osobnosti - Helenu Vlnkovú a Zuzanu Oravcovú, zakladateľky a duše autistického centra Pro Autis v Trenčíne. Slovo dalo slovo, dohodli sme sa, že vyskúšame dobrovoľnícke aktivity s mojimi kocúrmi pre autistické deti v centre. Tieto aktivity sa ujali natoľko, že sa od jesene 2014 postupne stali neoddeliteľnou súčasťou programu v centre, a neskôr aj v ZŠ pre deti s autizmom. S mojim "mačacím tímom" som postupne naberala skúsenosti, zdokonaľovala svoju metodiku felinoterapie a zažila množstvo fascinujúcich osobných príbehov.
Schopnosti mojich kocúrov pri psychickej a fyzickej relaxácii detí, podnietení ich rozvoja a zlepšení kvality života ma stále neprestávajú udivovať. V novembri 2017 boli potvrdené a ocenené certifikáciou Nezávislým chovateľským klubom (NCHK) Mladá Boleslav, ktorý je považovaný za nestora a garanta felinoterapie v Českej republike. V roku 2020 som sa rozhodla založiť občianske združenie, ktoré sme nazvali OZ Felinoterapia. Cieľom OZ je felinoterapiou ešte viac zlepšovať kvalitu života ľudí so znevýhodnením, osobitne detí a seniorov a podporovať ich duševné a fyzické zdravie a irozvoj. Združenie sa v roku 2021 stalo členom International Felinotherapy Association.
Viera Hajnalová
predsedníčka OZ Felinoterapia
Novinky
Felinoterapia v relácii Inkognito
—————
Článok v časopise Pes a Mačka: Moja cesta felinoterapie
—————